İyi aydınlatmanın faydaları

0 yorumlar

Standartlara uygun, doğru aydınlatma yapıldığında;
• Gözün görme yeteneği artar ( görüş keskinliği, görme hızı artar).
• Göz sağlığı korunur, görme bozuklukları önlenmiş olur.
• Görsel performans artacağından, yapılan işin verimi artar böylece ekonomik yarar sağlanır.
• Psikolojik açıdan da görsel konfor sağlanır. Yararlanıcı içinde bulunduğu ortamda kendini daha mutlu hisseder.
• İyi görememe ya da görme yanılgılarından doğabilecek kazalar azalır.
• Güvenlik duygusu sağlanır.

Doğru ve sağlıklı bir aydınlatma, hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da oldukça önemlidir. Doğru ve yeterli aydınlatılmamış bir ortamda gerçekleşen eğitim, odaklanma zorluğu ve çeşitli göz rahatsızlıklarını da beraberinde getirmektedir.
İnsan algılamasındaki en önemli unsur gözdür. Bütün algılamanın yaklaşık %80′i göz sayesinde gerçekleşir. Görme, işitmeye göre veri aktarımında 10 kat daha hızlıdır. Algılama ve dikkatin büyük bir öneme sahip olduğu eğitimde de gözler, vücudun en fazla zorlanan bölümüdür. Ders çalışırken ya da dinlerken ortaya çıkan yorgunluğun büyük bir kısmı göz zorlanmasından kaynaklanmaktadır. İşte bu nedenlerden ötürü, özellikle eğitim verilen ortamların, gözü yormayacak şekilde, doğru olarak aydınlatılmış olması büyük önem taşımaktadır. Doğru ve iyi bir aydınlatma, konsantrasyonu ve dolayısıyla verimi de büyük oranda artırmaktadır.
Okul dersliklerinin ve ders çalışılan diğer ortamların, göz sağlığını korumak amacıyla, gözü yormadan çalışabilmeye olanak sağlayacak biçimde aydınlatılmasına dikkat edilmelidir. Bu tip ortamlardaki sıra veya masaların aydınlık olması ve ışığın yansıma yapmaması daha iyi bir performans için oldukça önemlidir. Tüm bunların dışında aydınlatma seviyesi, ışığın yönü ve gölge etkisi, ışık dağılımı, göz kamaşmasının sınırlanması da daha sağlıklı ve verimli bir eğitim ortamı için olmazsa olmazlardandır.

Paylaşın:

Yorumlar ( 0 )

    Yorumunuzu bırakın

    e-posta adresiniz görüntülenmeyecektir. * ile İşaretli alanlar gereklidir.