Doğru aydınlatma

0 yorumlar

Bir mekânda, gerekli sıcak atmosferi oluşturabilmenin önemli araçlarından birisi doğru aydınlatma yöntemidir.
Her ne kadar özenli malzeme, doku, renk ve uygulama teknikleri kullanmış olsanız da; yanlış bir aydınlatma yönteminiz ve aydınlatma kaynağınız varsa bütün çabalarınız yetersiz kalacaktır.

İstenirse aydınlatma sayesinde alçak tavanları daha yüksek, koridorları daha geniş gösterme şansınız vardır.
Basık tavanlı ve dar koridorlu mekânlarda yaşıyorsanız, tavan ve koridor duvarlarını daha çok aydınlatmanızı öneririz. Böylelikle daha ferah mekân elde etmiş olursunuz.
Eğer çok derin, kuyu gibi yüksek alanlardaysanız bunun tam tersini yaparak tavanı hiç aydınlatmadan karanlık tutmalısınız.
Gün ışığından sonra halojen lambalar ve sonra da ampul olarak bildiğimiz akkor telli lambalar renkleri doğruya yakın gösterirler. Ancak bu lambaların enerji sarfiyatları fazladır. Kullandıkları elektriğin % 90 nı ısı olarak geri verirler.
Flüoresan lambalar ekonomik aydınlatma kaynağıdır ve diğerlerine göre %60 az enerji tüketirler.
Bu lambaların beyaz ışık yayanları soğuk bir atmosfer etkisi oluştururlar. Bu yüzden uzun yıllardır sadece ofislerde tercih edilmiştir.
Gelişen teknoloji ile birlikte flüoresanlar da güneş ışığına yakın renklerde ışık verebilir oldular.
Birkaç yıldır gün ışığı adıyla satılan ve beyaz yerine sarı (sıcak renk) veren bu uzun ömürlü ve ekonomik lambalar oldukça revaçta.
Enerji tasarrufu için mekânlarınızda, ısı ve/veya harekete duyarlı sensör kullanmanızı öneririz.
Bu sayede, kullanıcı olmadığı zaman aydınlatma devre dışı kalacağından enerji tasarrufu yaparsınız.
Apartmanlarınızın koridorlarında sensörler kullanmaya başladıktan sonra elektrik faturalarınızda ciddi bir azalma olduğunu göreceksiniz.
Bunun başka bir avantajı da apartmanlarınızda inip çıkarken lambalarınızın sönmemesi ve sizin bulunduğunuz bölgeyi aydınlatmasıdır.

Aydınlatmanın Türleri
• Doğal Aydınlatma: Ana kaynağı güneş olan gün ışığının, görsel konfor gereksinmelerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemi olarak tanımlanabilmektedir.
• Yapma (Yapay) Aydınlatma: Yapma ışık kaynaklarından üretilen ışığın, görsel konfor gereksinmelerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemi olarak tanımlanabilmektedir,
• Bütünleşik Aydınlatma: Görsel konfor gereksinmelerini karşılamada, gün ışığının yetersiz kaldığı durumlarda takviye edici olarak yapma ışığın kullanıldığı aydınlatma sistemi olarak tanımlanabilmektedir.
• Aydınlatılan yere göre sınıflandırmada ise, aydınlatmanın iki türde ele alındığını görüyoruz ki bu konuda yazılmış birçok kaynakta bu sınıflandırmayı görmemiz olasıdır.
• İç Aydınlatma: Çeşitli yapısal öğelerle dış çevreden ayrılmış, iç mekanların aydınlatma sistemini konu alır.
• Dış Aydınlatma: Bina dışı çeşitli ölçekteki yapma çevrenin aydınlatma sistemini konu alır.

Paylaşın:

Yorumlar ( 0 )

    Yorumunuzu bırakın

    e-posta adresiniz görüntülenmeyecektir. * ile İşaretli alanlar gereklidir.